تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - همه چیز درباره روستای آبکنار

تاریخچه آبکنار

در ویکی پدیا در باره آبکنار آمده است:


آبکنار یکی از روستاهای بندر انزلی در استان گیلان در شمال ایران است.
روستای آبکنار در کنار مرداب انزلی و در دهستان چهارفریضه واقع شده است.
این روستا داری سه محل می‌باشد به نامهای میرمحل، میان‌محل و مسجدمحل.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۲٬۹۷۰ نفر (۹۷۹ خانوار) بوده است.
در قسمت پایین این روستا که میر محل نام دارد رودخانه‌ است که مستقیماً به مرداب اتصال دارد.
مردم این روستا اغلب کشاورز هستند و اکثراً مسن و جوانان این روستا به علت نداشتن شغل مناسب از این روستا به شهرهای دیگر رفته‌اند.
همچنین در بخش پانویس ویکی پدیا در باره آبکنار، اینگونه شرح داده شده است:
روستای آبکنار دارای باغهای متعددی از جمله باغهای هندوانه که شهرهٔ همگان است و باغهای باقالی مازندرانی پاچ باقالا لوبیا و غیره می‌باشد.
در روستای آبکنار دو مدرسهٔ ابتدائی به نام‌های شهید تشکری و 17 شهریور و دو مدرسهٔ راهنمایی به نامهای شهید فلاحتکار (پسرانه) و شهید دهقان (دخترانه) و دو دبیرستان به نام‌های شهید بخشنده (پسرانه) و نرجس (دخترانه)وجود دارد.
همچنین این روستا دارای ساحلی در کنار تالاب بزرگ انزلی است.
روزهای پنجشنبه بازاری تشکیل شده و اجناسی به فروش می‌رسد.
این روستا از جنوب غربی به روستای قرابا و جنوب به روستای تربه بر و معاف و اشبلا و.. راه دارد.
نزدیکترین شهر به آبکنار، ضیابر است که در هفت کیلومتری جنوب باختری آن واقع شده است.
میتوان گفت آبکنار یک شبه جزیره میباشد


 نام آبکنار:

آبکنار به معنی در کنار آب قرار گرفتن و از آنجا که در زبان گیلکی، همواره صفت پس از نام می آید،آبکناربه جای کلمه فارسی کنارآب، از ترکیب گرامری گیلکی که در دستور گرامری زبان انگلیسی نیز استفاده می شود، نام آبکنار را بخود گرفت.
سندی در دست نیست که نشان دهد دقیقا از چه زمانی آبکنار بعنوان یک آبادی بوجود آمده است اما از فرایند و تاریخ شفاهی آبکناریهای قدیم بر می آید که ریشه در تاریخ سده دارد.

پهنای آبکنار:

 آبکنار از سوی شمال به مرداب انزلی که به “مرداب کورفی” نیز شهرت دارد،  از سوی شرق به تند آب و دماغه ماهروزه،  از جنوب به مرداب سیاه کیشم، از غرب به ُتربه َبر و جاده کپور چال که این جاده از روستای  ُتربه َبر  آغاز و به روستاهای مُعاف، کرگان،  سیاه خاله سر، شیله سر، کپور چال و  از آنجا به جاده انزلی - آستارا ختم می شود.
دو روایت در باره نام سیاه کیشم و مرداب کورفی در تاریخ شفاهی آبکناریهای قدیم آمده است که:
روزی عروسی را با قایق به سمتی دیگر می بردند و در وسط مرداب طوفانی سهمگین برآمد و کرجی عروس و سرنشینان دیگر واژگون شده و همه به درون آب می افتند.
سرنشینان کرجی بوسیله کرجیهای دیگر نجات می یابند و فقط عروس در آن طوفان در مرداب غرق می شود و جان خود را از دست می دهد.
چون عروسی را که تازه ازدواج کرده در گیلکی گیشه می نامند از این رو این ناحیه به مرداب سیاه گیشه معروف شد، یعنی عروسی که بخت او سیاه است.
 در باره مرداب کورفی نیز در روایتها آمده است که در زمانهای قدیم در شمال آبکنار، دشت چمن زاری با درختان وحشی و میوه های فراوان از جمله انگور بوده است.
روزی مردی به نام “کورُ رفیع” که یک چشمش کور بود به قصد چیدن انگور بالای درخت می رود و در بالای درخت زالوئی می بیند و به ساکنین آبکنار خبر می دهد  که این دشت بزودی به زیر آب خواهد رفت و از قضا پس از چندی همان دشت یکسره زیر آب رفت،  این دشت زیر آب رفته را به نام همان مرد کوررفیع نسبت دادند که پس از گذشت زمان به نام  کورفی تغییر یافت.

محله های آبکنار:


 با شکل گیری آبادی آبکنار که تاریخ دقیق و مستند آن هنوز روشن نیست، اهالی آبکنار با مشورت همگانی اهالی ساکن در آبکنار تصمیم به ساختن مسجدی می گیرند که در گورستان آبکنار قرار گرفته است.
این مسجد در دهانه ورودی آبکنار قرار دارد و پس از گسترش جمعیت ساکنان در آبکنار و آغاز محله بندی در آنجا، این محله  به نام مسجد محله نام گرفت.
  در روایتهای کهن آمده است که در آن دوران  به سادات “میر” هم می گفتند و از آنجا که  بستگان و نژاد “سید خرم کیا” در آن حوالی ساکن بودند این محله را “میر محله” و از آنجا که این ناحیه در پائین آبکنار قرار داشت  آنرا پائین محله یا “جیر محله ” هم نامیده اند.
از آنجا که فاصله میان میرمحله تا مسجد آبکنار زیاد بود و از آنجا  که یک حمام تاریخی نیز در این ناحیه نیز ساخته شده بود که بنابر روایتی ساختن این حمام به فرمان میرزا کوچک خان جنگلی  بوده است، بر این اساس ساکنین این ناحیه، به ساکنین میان محله نام گرفتند برای دریافت اسناد بیشتر در مورد تاریخ آبکنار می توانید به اینجا مراجعه کنید:: مرتبط با: بندر انزلی ,
:: برچسب‌ها: روستای آبکنار , عکس های روستای آبکنار , دریاره ی روستای آبکنار , تصاویر روستای آبکنار , روستای آبکنار بندر انزلی , جمعیت روستای آبکنار , روستای آبکنار کجاست ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 2 مرداد 1392