تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - گیلکی زبان رسمی شورای شهر رشت شد

گیلکی زبان رسمی شورای شهر رشت شد


تعیین زبان گیلکی به عنوان زبان رسمی اداره جلسات شورای اسلامی شهرستان رشت با پیشنهاد رییس و پدیرش اعضاء به تصویب رسیده است


گیلکی زبان رسمی شورای شهر رشت شد

تعیین زبان گیلکی به عنوان زبان رسمی اداره جلسات شورای اسلامی شهرستان رشت در اولین جلسه این شورا که روز پنجشنبه برگزار شد، با پیشنهاد رییس و تصویب اعضا به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رییس شورای شهرستان رشت در این جلسه گفت: زبان گیلکی از جمله زبان های بومی ملت ایران است که در تهدید قرار گرفته و اعضای این شورای برای حفظ اصالت زبان درحال فراموشی گیلکی و زنده نگهداشتن آن از این پس جلسات خود را با این زبان اداره می کند.

اسماعیل حاجی پور افزود: به دلیل اینکه همه اعضای شورای شهرستان رشت گیلک زبان هستند و از سویی نیز بین نسل های جدید زبان گیلکی درحال فراموشی است؛ از این پس به این زبان جلسات خود را اداره خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: حفظ زبان گیلکی که حاوی رسوم، آداب مردم گیل و دیلم و بار فرهنگی بالا و غنی است نیاز به حمایت بیشتر دارد تا گرد فراموشی از آن زدوده شود.

زبان گیلکی از گروه زبان‌های شمال غربی ایرانی و در مجموع از شاخه زبانهای کاسپین است.

این خانواده شامل زبانهای تالشی و هرزندی و گورانی و گیلکی و مازندرانی و برخی از زبانهای تاتی و سمنانی می‌باشند.

در ایران بیش از چهار میلیون نفر و عمدتا در استان گیلان به این زبان تکلم می کنند.

در گیلان همزمان با دوران قیام میرزا کوچک خان جنگلی، در تاریخ ۵ ژوئن ۱۹۲۰، جمهوری شوروی سوسیالیستی گیلان اولین و تنها جمهوری سوسیالیستی در ایران تأسیس شده بود.
:: مرتبط با: ــــــــــــــــ اخبار استان ـــــــــــــــــ , اخبار روزانه گیلان ,
ن : پویا
ت : پنجشنبه 30 آبان 1392