تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهر املش

شهر تاریخی املش در فاصله 75 كیلومتری رشت در منطقه كوهپایه ای واقع شده است. رودخانه شلمان رود این شهر را به دو قسمت تقسیم می نماید  و با توجه به راكد بودن آب این رودخانه در گذشته به آبلش معروف بوده كه به تدریج به املش تغییر نام یافته است. مردم آن در ساخت ظروف سفالی و نمد مالی مهارت خاصی دارند و سه شنبه بازار املش نمونه كاملی از بازارهای  سنتی گیلان است ، كه مردم این منطقه با حضور گسترده خود رونق خاصی به آن می بخشند. مردم این شهر روزهای بازار را گالش بازار می نامند. این شهرستان شامل دو بخش مركزی و رانكوه بوده و اقتصاد این منطقه بر پایه كشاورزی و دامداری است از محصولات مهم كشاورزی املش می توان چای ، برنج و گندم را نام برد ، ساكنین جلگه به پرورش گاو ، طیور و كرم ابریشم مشغولند و در مناطق كوهپایه ای و كوهستانی به پرورش زنبور عسل  می پردازند.

"رومن گیرشمن" رئیس هیأت كاوش های باستان شناسی وقت ایران ، اشیای به دست آمده از املش را متعلق به قرن 8 و 9 ق . م می داند و معتقد است اطلاعاتی كه از دوران آغاز تمدن ایرانی به دست آمده نتیجه كشفیات اتفاقی دهقانان در ناحیه جنوب غربی دریای مازندران است.
عمده آثاری كه از آن به عنوان هنر املش یاد می شود از تپه ها و گورستان هایی یافت شده كه در حوزه ی جنوبی شهرستان رودسر واملش و بیشتر در نقاط كوهستانی مستقر بوده اند. این آثار متأسفانه توسط حفاران غیر مجاز مورد دستبرد قرار گرفته اند. بیشتر آثاری كه منسوب به املش است و در موزه های گوناگون عرضه شده ، از منطقه قیس آباد ( غیاث آباد ) به دست آمده اند.
گیرشمن آثار به دست آمده از قبور املش را متعلق به دوره مگالتیك یعنی سه هزار سال قبل می داند. او معتقد است در هنر املش آثار زیادی از نفوذ هنر بین النهرین مشهود نیست. كوه های مرتفع و صعب العبوری كه این مردم در آن زندگی می كردند دنباله جبال قفقاز است و آثار هنر ایران شباهت به آثاری دارد كه در آغاز عصر آهن در قفقاز پرورش یافته بود. وجود مجسمه های كوچك برنزی در این ناحیه ما را وا می دارد تصور كنیم رابطه ای میان هنرمندان املش با نواحی قفقاز وجود داشته و شاید این هنرمندان از همان مردمانی باشند كه پیش از آمدن به سرزمین ایران از كوه های قفقاز عبور كرده اند.
پروفسور آندره گدار كه اولین رئیس مؤسسه ی باستان شناسی ایران بود ، جنس اشیای به دست آمده از گورستان های نواحی املش ، پیركوه ، دیلم و دیگر روستاها را بیشتر از سفال سرخ رنگ دانسته است. طبق نظر او در گورستان های دیلم ، اشیای سفالی منقوش اگر هم وجود داشته باشد كشف نشده است ، اما مقدار زیاد اشیای طلا و نقره كشف شده در این ناحیه نشان می دهد تزئینات آنها گاهی با هنر یونانی ها یا هنر آتروسك وابسته بوده است.
از آثار كشف شده از املش باید از دو چشم بند برنزی مربوط به زین و یراق اسب نام برد كه كتیبه ای به خط میخی بر روی آنهاست و اسامی دو تن از شاهان مانایی و اورارتویی یعنی "منوا" و "آرگیشتی" بر روی آن حك شده است.
شاه آرگیشتی همان حاكم اورارتویی است كه به وجود كتیبه ای از او در آبادی رازلیق نزدیك سراب اشاره شده است. پیدا شدن نام او بر روی چنین وسیله ای در املش خبر از ارتباط فرهنگی – هنری و یا به نوعی بازرگانی بین مناطق حاشیه دریای مازندران و ممالك تحت سیطره اورارتورهاست و شاید هم هدیه ای ارسالی برای یكی از حكام دوره آغاز تاریخی املش باشد.

  جاذبه های گردشگری  و  تاریخی


مناطق ییلاقی و باغات چای ، غار تلابن گورج و هفت خم تله سر ، چشمه آب معدنی لوزان ، یخچال طبیعی ملجادشت ، دهكده ییلاقی خسیل دشت ، هلو دشت و تالاب زربیجار ، پارك های قدیمی گلستان ، آبی بیجار و میرزا كوچك خان ، بافت تاریخی  شهر املش ، برج  تاریخی میل امام با ارتفاع 7 متر ، خانه های قدیمی خاندان صوفی (املش) ، قلعه شاه نشین قلعه .

زیارتگاه ها و اماكن مذهبی


بقاع متبركه آقا سید ابراهیم و آقا سید اسماعیل از نوادگان امام موسی كاظم (ع) ، بقاع چهار تن از سلاطین كیایی ، بقعه امام زاده سر تربت.


:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , املش ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393