تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهر آستانه اشرفیه

این شهر با موقعیت جلگه ای به عنوان مركز شهرستان آستانه اشرفیه در فاصله 30 كیلومتری شهر رشت و 8 كیلومتری لاهیجان واقع شده است. آستانه اشرفیه از شهرهای تاریخی استان گیلان به شمار می رود كه در گذشته به نام كوچان معروف بوده است . البته در كنار سایر علل اهمیت این شهرستان ، می توان  به بارگاه ملكوتی  سید جلال الدین اشرف ، برادر امام رضا(ع) اشاره نمود. در كتاب جنگ نامه حضرت سید جلال الدین اشرف، چنین آمده ،ایشان قبل از شهادت وصیت نمودند كه جنازه وی را در یك تابوت گذاشته ، به جریان آب سفید رود بسپارند. بعد از شهادت وی در منطقه رودبار بنا به وصیت ایشان تابوت بعد از سه روز در كوچان ( نام قدیم آستانه اشرفیه ) كناره گرفت . تا سال 311 ه.ق بنای مزار  بسیار ساده بود كه به دستور گوهر شاد خانم دختر كیا رستم بقعه ای عظیم به نام ایشان بنا شد. گفتنی است سالانه حدود یك میلیون نفر از این مكان مذهبی بازدید می كنند. شهرستان آستانه اشرفیه دارای دو بخش مركزی و بندر كیاشهر می باشد. اقتصاد این منطقه وابستگی شدیدی به كشاورزی دارد و حدود 58% اشتغال شهرستان در بخش كشاورزی است البته قابل ذكر می باشد محصولات كشاورزی این شهرستان به دلیل مرغوبیت خاك و شرایط اقلیمی از كیفت بالایی برخوردار است. برنج ، بادام زمینی ، چای و پرورش كرم ابریشم از عمده ترین تولیدات كشاورزی ومروار بافی از فعالیت های جاری منطقه محسوب می شود .

آستانه اشرفیه در طول جغرافیایی 49 درجه و 56 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 درجه و 16 دقیقه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 5 متر پایین تر است. شهرستان آستانه اشرفیه از شهرستان های استان گیلان است كه در 40 كیلومتری رشت و در مسیر راه اصلی كناره دریای مازندران‌است. آستانه‌اشرفیه از شمال به دریای مازندران از خاور به لاهیجان، از جنوب به املش و از باختر به رشت محدود است. شاخ فرعی از سفید رود كنار شهر آستانه و شاخ آب اصلی از 4 كیلومتری شمال‌باختری آن می‌گذرد. آب و هوای آن معتدل و بسیار مرطوب بوده بیش‌ترین درجه گرما در تابستان 32+ و كم‌ترین درجه در زمستان 3+ است. میزان بارندگی سالانه به طور متوسط 1500 میلی متر است.

جاذبه های گردشگری و تاریخی

پارك ساحلی آستانه ، پارك جنگلی بندر كیاشهر ، اسكله ماهیگیری و قایقرانی بندر كیاشهر ، پارك جنگلی صفرا بسته ، تالاب بندر كیاشهر ، آرامگاه استاد دكتر معین ، پل خشكی نیاكو

زیارتگاه ها و اماكن مذهبی

بارگاه رفیع حضرت سید جلال الدین اشرف ، بقاع متبركه آقا سید محمد بن جعفر از فرزندان امام جعفر صادق ( ع) و آقا سید حسن از نوادگان امام موسی كاظم (ع).

 


 
:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , آستانه اشرفیه ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393