تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهر سیاهكل

این شهر با موقعیت جلگه ای ، در فاصله 15 كیلومتری شهر لاهیجان واقع  شده است و رودخانه كوچكی به نام شهر جوب از وسط آن عبور می نماید كه  زیبایی خاصی به این شهر بخشیده است (شیمرود از کنار شهر سیاهکل می گذرد و شهر جوب شاخه ای از آن است، شیم به معنی خشمگین است و چون این رود در شیب تندی جریان دارد این نام را بر آن نهاده اند.). با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است كه آب و هوای خنك تر قسمت كوهپایه ای ، آن را تحت تاثیر قرار می دهد . نام این شهر از دو كلمه (سی و  كل ) تشكیل شده .كه (سی) به معنی پای كوه و (كل) به معنی جایگاه است. كه به مرور زمان به سیاهكل تغییر یافته است در حال حاضر این شهرستان دارای دو بخش مركزی و دیلمان می باشد . كه این منطقه هم از نظر چشم انداز های طبیعی و هم از نظر تاریخی از نقاط دیدنی استان گیلان به شمار می رود. این منطقه سرزمین قوم باستانی دیلم است. راه اصلی این ییلاق ها از شهر سیاهكل می گذرد و پس از عبور از این شهر در امتداد مسیر شیم رود تا ارتفاعات كوهستانی دیلمان پیش می رود. طبیعت سر سبز و زیبا و خانه های بومی لته پوش (تخته سر) با مردمی خون گرم و مهمان نواز بر جاذبه های گردشگری این منطقه می افزاید.
سیاهكل دارای سابقه تاریخی درخشانی است ، دیلمان خاستگاه یكی از قدرتمند تر ین سلسله های حكومتی ایران به نام آل بویه  ( آل بویه اهل روستای لیش در 2 کیلومتری شهر سیاهکل بودند که در کتب تاریخی از آن با نام کیاکولیش یاد کرده اند، یعنی لیش متعلق به کاکوه) است ، كه حتی توانستند بغداد را نیز به تصرف در آورند این سرزمین كه بعنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده ، دانشمندان زیادی را نیز به جامعه ایرانی تحویل داده است. كه هم  اكنون تجانس خود را حفظ كرده اند. اقتصاد این شهرستان بر پایه دامداری و كشاورزی است و عمده تر ین تولیدات در این زمینه : میوه جات ، پرورش كرم ابریشم ، عسل مرغوب و محصولات جالیزی می باشد كه در كنار آن تولیدات سفال تزیینی و دوخت لباسهای محلی و معرق نیز رونق خاصی دارد.

سیاهكل، شهرستان سرسبزی است خفته در پای قلة سركش درفك كه جنگلی انبوه همچون نگین انگشتری، آن را دربرگرفته است. این منطقه با تاریخ پْرفراز و نشیبش، با تحولات فراوانی روبه‌رو گردیده و هم‌اینك در جوار منطقه‌ای به نام « برفجان » رشد و گسترش یافته است. شهرستان سیاهكل در ناحیة شرقی استان گیلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقی به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود. همچنین قسمتی از رشته‌كوه البرز، ناحیة بزرگی از جنوب این منطقه را شامل می‌گردد. مهم‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، « شیمرود » و « خرارود » است. این منطقه دارای دو ناحیة عمدة جغرافیاییِ جلگه‌ای و كوهستانی است. آب‌وهوای ناحیة جلگه‌ای، مرطوب؛ و كوهستانی، نیمه‌مرطوب است. میزان بارندگی در شهرستان سیاهكل، حدود 1400-1000 میلی‌متر می‌باشد. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است و مهم‌ترین محصولات این ناحیه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی.
مهم‌ترین قسمت این شهرستان كه دارای پیشینة تاریخی می‌باشد « دیلمان » است و مهم‌ترین روستای آن « اسپیلی » می‌باشد. دیلمان در گذشته وسعت بسیاری داشته و از یك‌طرف به مازندران و از طرف دیگر به قزوین محدود و در قرون چهارم و پنجم هجری‌قمری، مقر حكومت دیلمیان بوده و گیلان یكی از ولایات آن محسوب می‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بویه و تعرض سرداران محلّی، این سرزمین وسیع كم‌كم كوچك شده، تا امروز كه یكی از بخش‌های گیلان به‌شمار می‌آید.
در این‌خصوص، « مقدِسی » در كتاب « احسن التقاسیم » می‌نویسد: « دیلم (دیلمان) دارای پنج كوره (شهرستان) است كه از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، دیلمان و خزر در میان این نواحی قرار دارد ». از سوی دیگر، « ابن حوقل » تاریخ‌نگار دورة سامانیان نیز در كتاب خود می‌نویسد: « ناحیة دیلم شامل سهل و جبل و سرزمینی بوده كه از جنوب تا قزوین و طارم و قسمتی از آذربایجان و بخشی از ری، از مشرق تا طبرستان و دیگر نواحی ری، از مغرب تا قسمتی دیگر از آذربایجان و بلاد آران و از شمال به دریای خزر متّصل و محدود بوده است ».
یوحنّای دیلمی (یكی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) و صاحب یكی از اناجیل اربعة مسیحیت)، یحیی‌بن زیاد دیلمی (امام كوفیان در علم نحو و متوّفی به سال 207 هجری‌قمری) و خاندان آل بویه كه از سال 325 تا سال 447 هجری‌قمری به مدّت 122 سال بر فارس، كرمان، عراق عجم و عراق عرب حكمروایی داشته و در ترویج مذهب جعفری كوشش نمودند، اهل این دیار بوده و در زمان حكمرانی ایشان، فقهای بزرگی چون: شیخ مفید، سید رضی، سید مرتضی، شیخ طوسی و ریاضی‌دان و مورخ شهیر، سالار دیلمی در كنف حمایت این خاندان به نشر مذهب تشیع همت گماشته كه نشان از علاقة دیلمیان به مذهب جعفری دارد. سیاهكل به جهت پیشینة پْررمزورازِ تاریخی‌اش، از آثار دیدنی و تاریخی بسیاری برخوردار می‌باشد. قومیت اهالی شهرستان سیاهكل، گیلك است و به زبان گیلكی با لهجة بیه‌پیش (شرق گیلان) و گویش دیلمی سخن می‌گویند. مذهب رایج این شهرستان، شیعة اثنی‌عشری است.
هم‌اینك شهرستان سیاهكل با وسعت 6/1048 كیلومترمربع، جمعیت 55752 نفر و 31 درصد شهرنشین، دارای 2 شهر سیاهكل و دیلمان، 2 بخش مركزی و دیلمان، 5 دهستان پیركوه، دیلمان، توتكی، خرارود و مالفجان و 251 پارچه آبادی می‌باشد. شهر سیاهكل نیز بالغ بر 17 هزارنفر جمعیّت دارد. در سال 1309، شهرداری؛ در سال 1311، بخشداری و در اواخر سال 1376، فرمانداری در این شهرستان دائر گردیده است.

جاذبه های گردشگری  و  تاریخی


كوهدرفك ، منطقه سرسبز دیلمان و اسپیلی ، آبشار لونك ، چشمه آب معدنی لاریخانی ، منطقه آغوزی ، آبشار بابا ولی غار اسپهبدان ، تی تی كاروانسرا ، مناطق باستانی قلعه كوتی ، كوه پس و حسنی محله ، قلعه كوتول شاه ، قلعه دیده بانی روستای گرماور ، حمام تاریخی دیلمان ، غار لو  علی (زاگام ) ،پناهگاه سنگی گیلار كش و شلمان

زیارتگاه ها و اماكن مذهبی


بقاع متبركه سید اسماعیل ، سید ابراهیم ، سید محمد صالح ، سید احمد سید حسین ، بقعه امام زاده تورار.

  
:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , سیاهکل ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393