تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهرستان شفت

این شهر دارای موقعیت جلگه ای و در فاصله 30 كیلومتری جنوب غربی رشت و 5 كیلومتری جنوب شهر فومن واقع شده كه با توجه به نزدیكی كوهستانهای تالش دارای اقلیم معتدل كوه پایه ای است و رود خانه سیامزگی از كنار آن عبور نموده ، چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی پدید می آورد . شهرستان شفت دارای دو بخش مركزی و احمد سر گوراب می باشد و از نظر اقتصادی به كشاورزی و دامپروری و یا صنایع وابسته به این دو ، متكی است. برنج از جمله محصولات كشاورزی این منطقه ، باغداری ، پرورش دام و طیور ، زنبور داری ، شیلات و پرورش آبزیان و كرم ابریشم از دیگر فعالیت های جاری در این شهرستان است. علاوه بر این ها تولید خشكبار از جمله شاه بلوط و صیفی جات ، پرورش گل و گیاه زینتی تولیدات چوبی و نمد مالی نیز از منابع در آمدی مردم منطقه محسوب می شود.

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت این شهرستان ۷۰۲۹۲ نفر است و مرکز آن شهر شفت است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.
شهرستان شفت در مختصات جغرافیایی 36 درجه و56 دقیقه تا 37 درجه و18 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و49 درجه 10 دقیقه تا 49 درجه و31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده است این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت واز جنوب وجنوب شرقی به استان زنجان وشهرستان رودبار وازغرب به شهرستان فومن وصومعه سرا محدود می شود . استان گیلان قسمتی از مجموعه نا همواریهای جنوب غربی به جنوب دریای خزر وناحیه آبرفتی وجلگه ای است كه شهرستان شفت نیز شامل مناطق كوهستانی است . روستای خرمكش ،امام زاده ابراهیم وپایین توسه ازمناطق كوهستانی وروستای عثما وندان وشهر شفت ازمناطق كاملا جلگه ای آن بشمار می روند كه رودخانه سیا مزگی ازكنار آن عبور می كند .بطوری كه روستای خرمكش وپایین توسه درانتهای دره ای به نام همین رود واقع اند واز نقاط كوهستانی هستند كه از چهار طرف به كوهها ی بلند محدود ومحصور می باشند وسایر روستاها همچون كمسارك ، چوبر ، خرطوم وطالقان در دو منطقه جلگه ای وكوهپایه ای قرار دارند . اقلیم این منطقه به تبعیت از آب وهوای كل استان معتدل ومرطوب است كه درمناطق كوهستانی جای خودرا به آب وهوای معتدل كوهستانی می دهد . درفصل تابستان این مناطق خوش آب وهوا وپذیرای علاقمندان وگردشگران است. از جمله مناطق كوهستانی این شهرستان از ارتفاعات امامزاده ابراهیم ،دره سیامزگی ، روستای خرمكش وپایین توسه قابل ذكر است . ازعوارض طبیعی این منطقه وجود رودخانه سیا مزگی دركنار روستای عثماوندان وشهر شفت است كه روستا های زیادی را در مسیرجریان خود مشروب می نماید . كوههای امامزاده ابراهیم ودره سیا مزگی نیز جزء عوارض طبیعی این منطقه بشمار می روند . شهرستان شفت با مساحت969/576 كیلو متر مربع شامل دو بخش مركزی واحمد سر گوراب وچهار دهستان جیرده ، ملا سرا ، احمد سر گوراب (نصیر محله ) و چوبر ونیز160 97 آبادیست كه 94 آبادی دارای سكنه و3آبادی خالی ازسكنه می باشد . گفتنیست این شهرستان درسال 1374 ازشهرستان فومن منتزع ومستقل گردید وجمعیت آن بر اساس آمار سال 1375 بالغ بر 70292 نفر می باشد . شهرستان شفت از نظر اقتصادی به كشاورزی ودامپروری ویا صنایع وابسته به این دو متكی است . برنج از جمله محصولات كشاورزی این منطقه و باغداری،پرورش دام و طیور و زنبور عسل ،شیلات و پرورش آبزیان و كرم ابریشم از دیگر فعالیتهای جاری در این شهرستان می باشد.علاوه بر اینها تولید خشكبار از جمله شاه بلوط و صیفی جات و گل و گیاه زینتی نیز از منابع درآمدی مردم منطقه محسوب می گردد.


جاذبه های گردشگری و تاریخی

منطقه سیاحتی زیارتی سیاه مزگی ، چنار رود خان ، مناطق ییلاقی امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق.
:: مرتبط با: شفت , ____ شهر های استان گیلان _____ ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393