تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهر بندر انزلی

این شهر قدیمی و زیبا ، بعنوان مهمترین بندر شمالی ایران در حاشیه جنوب غرب دریای خزر و در فاصله 40 كیلومتری شهر رشت واقع و از دو قسمت غازیان و انزلی تشكیل شده است كه در گذشته به وسیله پلی متحرك از یكدیگر جدا می شده اند . این شهر از دو جهت دارای اهمیت است یكی اینكه مهمترین بندر تجاری ایران در ساحل دریای خزر به شمار می رود و دیگر اینكه با توجه به قرار گرفتن در ساحل ماسه ای این دریا از موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران به منظور تفریح و استراحت برخوردار است. این بندر زیبا دارای امكانات اقامتی، پذیرایی و اماكن تفریحی بسیار زیادی می باشد كه می تواند به گردشگران عرضه نماید. در خصوص نام انزلی نظرات متعددی وجود دارد. از جمله ساكنان قدیمی انزلی روسها بودند كه آن را زنزلی نامیده اند (به معنی بمان و توقف كن ) و در روایتی دیگر آمده است كه فرمانده قشون عرب به منظور استراحت سپاهیانش در این مكان گفت انزل یعنی فرود آیید و در بعضی مناطق انزلی را به معنی لنگر گاه و یا دروازه می نامند . اما عده ای معتقدند دو برادر به نام های غازان خان و انزل خان بانیان این شهر بوده اند كه نام دو بخش شهر انزلی از آنها اقتباس شده است.
بندر انزلی از دیر باز با روسیه سابق در تماس بوده و در نتیجه یكی از راه های ارتباط با غرب به شمار می رفته است و به همین خاطر به دروازه اروپا مشهور است. حصیر بافی ، نازك كاری چوب و معرق و نقاشی مینیاتور از عمده تولیدات صنایع دستی این شهرستان می باشد.

اَنْزَلى‌، شهرستان‌ و شهری‌ بندری‌ در استان‌ گیلان‌ و تالابى‌ به‌ همین‌ نام‌ در این‌ شهرستان است ‌. معنا و مفهوم‌ انزلى‌ به‌ درستى‌ روشن‌ نیست‌. در بعضى‌ از منابع‌ كهن‌تر این‌ نام‌ را به‌ صورت‌ «انزر» آورده‌اند. نام‌ انزلى‌ را بعضى‌ از نویسندگان‌ با اظهار نظرهای‌ شخصى‌، افسانه‌ها و پندارهایى‌ در آمیخته‌اند كه‌ پذیرش‌ اغلب‌ آنها دشوار است‌ . در متون‌ متعلق‌ به‌ سده‌های‌ پیشین‌ لنگرگاه‌ انزلى‌ را فُرضة انزلى‌ نیز نامیده‌اند كه‌ به‌ معنای‌ جای‌ در آمدن‌ به‌ كشتى‌ از لب‌ دریاست‌. هنوز بزرگ‌ترین‌ دهستان‌ بخش‌ مركزی‌ شهرستان‌ بندر انزلى‌ با نام‌ بالنسبه‌ قدیمى‌ «چهار فریضه‌» مشهور است‌ .آب‌ و هوای‌ شهرستان‌ انزلى‌ معتدل‌ و ملایم‌ است‌ و بارانى‌ شبیه‌ مناطق‌ مدیترانه‌ای‌ دارد و روزهای‌ بارانى‌ به‌ حدود یك‌ سوم‌ سال‌ مى‌رسد.


جاذبه های گردشگری و تاریخی


تالاب بین المللی انزلی ، پارك ساحلی و بلوار ، تالاب سر خانگل ، مجموعه ساحلی ، اقامتی سنگاچین و كپورچال ، كاخ موزه نظامی میان پشته ، فانوس دریایی ، برج ساعت و موج شكن ، پل قدیمی غازیان ، عمارت شهرداری.

زیارتگاه ها و اماكن مذهبی


بقاع بی بی حوریه شالیور امام زاده صالح از نوادگان امام موسی كاظم (ع) (غازیان) بقاع آقا سید محمد نجفی  (غازیان) و امام زاده ابراهیم (ع).

 


 
:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , بندر انزلی ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393