تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهرستان رضوانشهر

این شهر با موقعت جلگه ای در ساحل جنوب غربی دریای خزر و 63 كیلومتری  شهر رشت واقع شده است و رودخانه شفا رود از شمال شرقی آن وارد دریای خزر می شود. اقلیم آن معتدل مرطوب خزری است كه از مناطق كوهپایه ای تالش اندكی خنك تر است . ساكنان آن به دو زبان تالشی و گیلكی (بیه پس ) تكلم می نمایند و دارای مذاهب تسنن و تشیع هستند. شهرستان رضوانشهر دارای دو بخش مركزی و پره سر بوده و اقتصاد آن متكی بر كشاورزی و دامداری است ، مهمترین محصولات كشاورزی آن برنج ، گندم ، جو و ذرت می باشد كه به صورت سنتی و نیمه صنعتی كشت می شود. از دیگر فعالیت های رایج در منطقه می توان باغ داری ، زنبور داری  و پرورش  كرم ابریشم و توتون كاری و گلیم بافی و تولید سرامیك اشاره نمود و از نظر صنایع كارخانه چوب و كاغذ ایران و.......... را نام برد. كارخانه چوب و كاغذ ایران چوكا مهم ترین كارخانه چوب در سطح خاور میانه است.

شهرستان رضوانشهر در شمال غربی گیلان, بین سواحل دریای خزر و رشته کوه های سرسبز تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان تالش, از غرب به شهرستان خلخال, از جنوب به شهرستان های صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی مرز مشترک دارد. در گذشته, رضوانشهر را " رضوانده " می گفتند.
جمعیت شهرستان رضوانشهر بر پایه ی آمار سال 1385 , نزدیک به 70 هزار نفر برآورد می گردد که با این احتساب 6/2 درصد کل جمعیت استان گیلان را دارا می باشد و مردمان آن به زبان های تالشی, گیلکی و آذری صحبت می کنند.
مساحت شهرستان رضوانشهر, 294/770 کیلومتر مربع و شامل دو بخش پره سر و مرکزی و شهرهای رضوانشهر و پره سر, و دارای چهار دهستان به نام های دیناچال, ییلاقی ارده, خوشابر و گیل دولاب و 110 روستا می باشد.
نخستین مدرسه به شیوه نوین در رضوانشهر ( رضوانده سابق) در سال 1303 خورشیدی بنا گردید.
اقتصاد شهرستان رضوانشهر بر پایه ی کشاورزی, دامداری است. مهم ترین محصولات کشاورزی رضوانشهر: برنج, گندم, جو و ذرت می باشد. پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب ( 22 هزار هکتار در شهرستان رضوانشهر ) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
جاهای دیدنی و گردشگری شهرستان رضوانشهر: سواحل زیبای دریای خزر در سیمبرخاله و تاز آباد, آبشار ویسادار پره سر, مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه, بنای تاریخی اسپیه مزگت ( مسجد سفید) دیناچال, خرابه های شهر گسگر در روستای هفت دغنان, گورستان باستانی مینه رو و وسکه, دژ زرین کول در ییلاق شوشل دشته دومن, گورستان باستانی رفیه رود میانرود, پل آجری پونل, خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد, آق مسجد رینه, آرامگاه سید شرف شاه و سید امین السلطان غریب بنده


جاذبه های گردشگری و تاریخی


پارك جنگلی دكتر درستكار ، آبشار ویسه دار، مجتمع ساحلی تازه آباد، مجتمع ساحلی پره سر ، اسپیه مزگت یا مسجد سفید با قدمتی بیش از هزار سال ، گورستان باستانی و سكه و میان رود پل آجری پونل

  زیارتگاه ها و اماكن مذهبی  


بقاع سید شرف الدین (سید شرفشاه ) و مادرش سیده بانو ، بقعه سید امیر سلطان غریب بنده.

 

رضوانشهر

 
:: مرتبط با: رضوانشهر , ____ شهر های استان گیلان _____ ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393