تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهرستان تالش

شهرستان تالش با وسعتی معادل 872 كیلو متر مربع در ساحل دریای خزر و در انتهای غربی گیلان واقع شده است . این شهرستان از شمال به آستارا ، از شرق به دریای خزر ، از غرب به خلخال و اردبیل و از جنو ب به شهرستان رضوانشهر محدود می شود. قسمتی از این شهرستان كوهستانی است و در امتداد كوههای مر تفع تالش در جهت شمالی - جنوبی كشیده شده و قسمتی دیگر ، جلگه است كه به صورت نوار  باریكی بین كوهستان و دریای خزر واقع شده است. چهار فصل تالش ، به خاطر زیبایی های خاصی كه دارد بسیار معروف است ویكی از مناطق درجه یك سیاحتی كشور محسوب می شود. 44% مردمان این خطه را برادران و خواهران اهل تسنن تشكیل می دهند كه در كنار ساكنین اهل تشیع زندگی مسالمت آمیزی دارند. انسجام و اتحاد این دو طیف مذهبی و مراودات و مناسبات خانوادگی آنها ، گویای خون گرمی و فرهنگ متعالی مردمان این منطقه می باشد .تاتها و تالشها ، ساكنین عمده  این سرزمین ، دارای تاریخی كهن و استوارند كه نقش عمده ای در پی ریزی ساختار فرهنگی گیلانیان ایفا نموده اند. تالشیها اقوامی هستند كه در تاریخ از آنها به نام كادوسها یا كاتوزیها نام برده شده در گذشته از نظر سیاسی قدرت منطقه را دست داشته اند. زندگی قبیله ای آنها بین ارتفاعات و دره ها متناسب با فصل بوده كه هم اكنون تجانس قومی خود را حفظ كرده اند .
زبان تالشی در ناحیه جلگه ای و كوهیاپه ای رواج دارد . شهرستان تالش دارای چهار بخش مركزی ، اسالم ، حویق و كرگانرود بوده و در بخش كشاورزی نیز برنج ،توتون ، میوه جات و محصولات جالیزی از عمده محصولات  این شهرستان محسوب می شود  پرورش كرم ابریشم و جوراب بافی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی وتهیه شال مخصوص از پشم گوسفند از صنایع دستی شهرستان تالش  به شمار می آید.
گفتنی است شركت صنایع چوب و كاغذ ایران (چوكا) ، دراین شهر ستان  فعالیت دارند .این شهر از  سه امتیاز بزرگ طبیعی برخوردار  است ، نخست اینكه در پای كوه واقع شده است و جبهه غربی آن را كوه های پوشیده از جنگلهایی با چشم اندازی زیبا تشكیل می دهد . دوم اینكه رودخانه پر آب كرگانرود و( بزرگترین رودخانه تالش ) از وسط این شهر می گذرد .سوم اینكه شهر تالش بزرگترین مركز شهری در فاصله میان آستارا تا بندر انزلی است .

نخستین كسی كه در منطقه شمال ایران به تحقیقات باستان شناسی پرداخت "ژاك دمرگان" فرانسوی است. وی كه مدت ها در نواحی ساحلی جنوب دریای مازندران تحقیق می كرد، حاصل مطالعات خویش را در مورد تالش تحت عنوان تحقیقات باستان شناسی هیأت علمی فرانسه به چاپ رساند. حفریات وی به همراه برادرش هانری در حوالی سال های 1899 و 1902 ق در مناطق تالش و نقاط همجوار آن در خاك آذربایجان انجام شد.
كاوش های اینان در مناطق شرق آذربایجان و اطراف شهر نمین و ناحیه تالش در گورستان های پیش از تاریخ نواحی حسن زمینی ، شیر شیر ، دوخالیان ، آق اولر ، قیلاخانه ، لرداغی ، وجالیك ، تاش كپرو، خواجه دودكپرو و گورستان های باستانی ناحیه نمین انجام شد.
در نتیجه این عملیات و كاوش ها مشخص شد كه قبور گورستان های این مناطق به صورت دخمه یا "تومولوس" است كه در فارسی به آن "گوركان" می گویند . قسمت عمده ای از این گورستان ها مورد تجاوز عتیقه جویان قرار گرفته بود و از قبور دست نخورده ، اشیایی مانند ظروف سفالین به رنگ سیاه و قرمز و خاكستری بدون نقش و اشیای فلزی محدودی از جنس برنز و آهن به دست آمد. از آثار دیگر كشف شده ، وسایل زینتی و نیز زیورآلات طلایی و نقره ای مربوط به زنان بود.
با بررسی آثار به دست آمده می توان آنها را متعلق به عصر برنز جدید یا آهن قدیم دانست. این منطقه احتمالاً قلمرو اقوام "كادوسی" بود و نوع قبور آنها با آرامگاه سكاییان و سنت تدفین این قوم تشابه دارد.
در كاوش های باستان شناسی سال 1379 در محوطه مریان ، آق اولر ، توجه هیأت اعزامی روی گورستان شماره دو معطوف شد.
طی این كاوش ها بخشی از گورهای چهار چینه ی گورستان كه با تراكم فوق العاده ای در كنار هم قرار داشتند ، به دست آمد. با كشف تعدادی گور حاوی اسكلت انسانی و آثار سفالی و مفرغی همچون ظرف ، سلاح ، اشیای تزیینی و ... متعلق به دوره هزاره یكم پیش از میلاد مسیح ، كار مطالعات انسان شناسی و آسیب شناسی و باستان شناسی بر روی این آثار آغاز شد.
در یكی از گورهای كاوش شده ، پیكر یك زن به دست آمده كه در دست آن ، یك زره جنگی قرار داشت. محمدرضا خلعتبری ، سرپرست هیأت كاوش ، معتقد است كه دلیل برجای ماندن اسكلت ها پس از سالیان دراز دراین گورستان ، قلیایی بودن خاك این منطقه است. در تمامی گورهای كاوش شده ؛ در كنار پیكر افراد مدفون ، اشیایی همچون ظروف سفالی و مفرغی ، ابزار و ادوات جنگی ، وسایل تزیینی و آیینی ( همچون گردنبند ، دست بند و .... ) به دست آمده است ، كه این امر نشان دهنده رواج نظریه اعتقاد به زندگی پس از مرگ در میان این مردمان در حدود سه هزار سال پیش از این است.


جاذبه های گردشگری  و  تاریخی


پارك جنگلی گیسوم ، سواحل زیبای گیسوم ، مناطق ییلاقی سوباتان ، مریان و تنده وین ، جاده كوهستانی اسالم به خلخال ، قلعه سلسال لیسار ، كاخ قشلاقی و ییلاقی  نصر الله خان (سردار امجد) ، حمام قدیمی آق اولر مناطق باستانی تول.

زیارتگاه ها و اماكن مذهبی


بقعه شاه میلرزان ، بقاع آقا سید احمد نال تربه ، سلطان سید سیاه علم خاله سرا از نوادگان امام موسی كاظم ( ع).

 


 
:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , تالش ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393