تبلیغات
سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان - شهر آستارا

بندر آستارا ، شمالی ترین شهر گیلان در مرز جمهوری آذربایجان است. این شهر از آبادیهای  تاریخی گیلان به شمار می رود ، كه در گذ شته به اصطراب معروف بوده و به دلیل استفاده بسیار سفال در ساخت و ساز بناهای مسكونی و تجاری به شهر بام های سفالین معروف است. در شمال این بندر رودخانه آستارا چای با چشم اندازهای زیبا به عنوان خط مرزی ، حد فاصل دو قسمت آستارای جمهوری آذر بایجان و ایران جاری است. اكثریت ساكنان آن آذری زبان بوده و مردمانی با فرهنگ و مهمان نواز هستند. شهرستان آستارا دارای دو بخش مركزی و لوندویل می باشد .
آستارا در روزگار گذشته از رونق زیادی برخوردار بود و به دلیل استقلال جمهوری های سابق و مراودات دوستانه و تجاری و گردشگری و وجود گمرك و بازار مرزی هم اكنون با گسترش همه جانبه شهر از رونق اقتصادی و گردشگری چشمگیری برخوردار است.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا و نزدیكی به كوهستانهای گردنه حیران و اقلیم كوهستانی از طرف دیگر ،آب و هوای مرطوب و معتدل آن اندكی خنك تر از مناطق پست جلگه ای دیگر استان گیلان است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با مساحت 344 كیلومتر مربع در شمال غربی استان گیلان واقع شده است . در غرب این شهرستان كوه های پوشیده از جنگل تالش و در شرق سواحل دریای خزر قراردارد .
در شمال این شهرستان رودخانه آستارا یا آستارا چای قرار دارد كه خط مرزی ایران و جمهوری آذربایجان است و آستارا را به دو بخش آستارای ایران و آستارای آذربایجان تقسیم می كند . این شهرستان دارای یك بخش مرزی ، سه دهستان ( لوندویل ، ویرمونی و حیران ) و 64 آبادی می باشد .
آب و هوای این شهرستان معتدل و مرطوب ، دارای باران های پائیزه و بهاره بین 1200 تا 1400 میلی متر و دمای متعادل با خاك های حاصل خیز و رسوبی جهت كشاورزی ، پوشش جنگلی از خصوصیات عمده این شهرستان به شمار می رود .
در حدود 98 % جمعیت این شهرستان از نعمت با سوادی برخوردار می باشند و دارای مؤسسات آموزش عالی چون دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور می باشد .
به لحاظ تاریخی قدیمی ترین مورخی كه از آستارا نام برده است سید ظهر الدین مرعشی است . وی در كتاب گلستان و دیلمستان سه بار این محل را به نام «آستارا » و یك بار به نام « استاره » آورده است .بیشتر مؤلفان بعدی مانند علی بن شمس الدین حاجی حسین لاهیجانی و عبد المفتاح فومنی و میر خواند همه این شهر را به صورت آستارا آورده اند . دایره المعارف بزرگ اسلامی از اماكن تاریخی آستارا چنین یاد می كند :
1 ) قلعه شیندان كه تاریخ بنای آن احتمالاََ به قبل از اسلام مربوط می شود .
2 ) قبرستان قدیمی ( ونه بین ) بالای دهكده حیران .
3 ) قبرستان قدیمی دهكده گنج كشی از آبادی های نزدیك حیران .
4 ) بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی در لمیر محله آستارا كه بر روی سنگ قبر آن تاریخ 732 ق حك شده است .
5 ) بقعه سید ابراهیم و سید قاسم پسران امام موسی كاظم ( ع ) در دهكده كانرود .
و نیز قدیمی ترین مآخذی كه در آن از آستارا یادی به میان آمده حدود العالم ( تالیف 372 ه . ق ، 982 میلادی ) است . در این كتاب آستارا به شكل « استراب » ضبط گشته و جزو ناحیه گیلان نوشته شده است .
فعالیت اقتصادی آستارا در زمینه كشاورزی ، برنج كاری و صیفی كاری است و دامداری نیز رواج دارد . از جنگل زغال تولید می كنند ، صید ماهی از طرف شیلات و صیادان آزاد یكی از منابع عمده درآمد شهر است . تاسیس كارخانجات صدف كوبی و صادرات آن رو به توسعه می باشد . در كنار این فعالیت های اقتصادی ، وجود یك كارخانه صنعتی تولید كننده ماشین آلات قسمتی دیگر از جریان اقتصادی شهر را بر عهده دارد . ضمن این كه كارخانجات متعدد برنج كوبی نیز در كنار سایر جنبه های اقتصادی تاثیر خود را بر درآمد سرانه اهالی مردم شهر نمود كافی را دارد .
آستارا در محل تقاطع سه راه خشكی اصلی بازرگانی واقع شده و مبادلات تجاری بین بازار باكو و روسیه ، بازار اردبیل و آذربایجان ، بازار رشت و ایران از این طریق انجام می گیرد و از نخستین شهر های ایران است كه اداره گمرك در آنجا تشكیل شده و در ابتدا گمرك درجه یك شناخته می شد و هم اكنون نیز گمرك فعالی است و یكی از منابع عمده درآمد می باشد و اخیراََ هم زمان با رونق تجارت ، بین دو سوی مرز ، اشتغال جدید ، درآمد روز افزونی را برای اهالی ایجاد كرده است .

جاذبه های گردشگری و تاریخی


باغ عباس آباد ، منطقه سر سبز حیران ، آبگرم كوته كومه و علی داشی ، مرداب استیل طرح ساحلی صدف ، بهشت كاكتوسان ،آبشار لوندویل ، باغات چای ، ده لاق حیران ، پارك جنگلی بی بی یانلو ، تالاب جوندان ، مدارس شهید مرحبا و شهید مدنی ، قلعه لمیر محله ، گورستان باستانی و نه بین

زیارتگاهها و اماكن مذهبی

بقاع متبر كه امام زاده سید قاسم (ع) ، امام زاده سید ابراهیم (ع) ، شیخ تاج الدین محمود خیوی ، پیر قطب الدین.

  
:: مرتبط با: ____ شهر های استان گیلان _____ , آستارا ,
ن : پویا
ت : چهارشنبه 15 مرداد 1393