نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه صبح امروز در دانشگاه گیلان آغاز بکار کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما دبیرعلمی نهمین همایش روابط فرهنگی – تاریخی ایران و ترکیه امروز گفت :  این همایش با حضور استادان و صاحب نظرانی از دانشگاه ها و سازمان های فرهنگی 2 کشور برگزار شد.
ابوالحسن خلج منفرد افزود : 56 مقاله در خصوص تاثیرات متقابل زبان های فارسی و ترکی بر یکدیگر ، نقش نخبگان علمی و فرهنگی در تقویت روابط تاریخی و اجتماعی و بررسی اشتراکات مردم 2 کشور ارایه می شود.          
وی افزود : مقالات نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه در قالب 8 نشست تخصصی ارائه می شود.
دبیرعلمی نهمین همایش روابط فرهنگی – تاریخی ایران و ترکیه اعلام کرد : این همایش 2 روزه است.
دریا اوروس رییس بنیاد آتاتورک ترکیه نیز به اهمیت توسعه مناسبات فرهنگی – تاریخی 2 کشور در افزایش مراودات و تعاملات سیاسی اشاره کرد و گفت : روابط فرهنگی این 2 کشور ریشه در تاریخ 2 کشور دارد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران نیز به تاریخچه برپایی همایش های 2سالانه فرهنگی - تاریخی ایران و ترکیه اشاره کرد و افزود : از اوایل سال1380تاکنون 4 همایش در شهرهای استانبول – آنکارا – بورسا و قونیه ترکیه برگزار شد و ایران نیز در این مدت میزبان 2 همایش در تهران و3 همایش در شهرهای اصفهان ، مشهد و رشت بود.
ابوذر ابراهیمی ترکمان به نقش تاثیرات فرهنگی – ادبی این کشور در تاریخ معاصر ایران پرداخت و اضافه کرد : اهمیت  وافر جامعه علمی ترکیه به زبان فارسی موجب شده تا گام های موثر برای معرفی علایق و اشتراکات فرهنگی 2 کشور برداشته شود.